Yangilik 19.07.2023 443
Bugun Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonov shu kunlarda yurtimizda bo‘lib turgan Indoneziyaning Gunadarma universiteti rektori Eco Sri Margianti xonim boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Indoneziya o‘rtasida oliy ta’lim sohasidagi hamkorlik aloqalarini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Muloqotda Gunadarma universiteti va Buxoro davlat universiteti o‘rtasidagi hamkorlik munosabatlari natijasida yo‘lga qo‘yilgan qo‘shma ta’lim dasturlari, sun’iy intellekt va IT sohasidagi fakultetlarning ochilishi ushbu aloqalar rivojining yorqin namunasi sifatida ko‘rsatib o‘tildi.
Shuningdek, universitetlarni akkreditatsiyadan o‘tkazish, ularning xalqaro reytinglardagi o‘rnini yaxshilash borasida tajriba almashishga kelishildi.
Uchrashuvda qayd etilganidek, bugungi kunda Indoneziyada 250 ta davlat va 4600 ta xususiy oliy ta’lim muassasalari faoliyat yuritib, ularda 10 mln ga yaqin talaba-yoshlar tahsil oladi. Vazir ushbu xususiy oliy ta’lim muassasalari bilan ishlash tajribasi O‘zbekitonda ta’lim tashkilotlari faoliyatini yo‘lga qo‘yishda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.

Новости 19.07.2023 462
Сегодня министр высшего образования, науки и инноваций Иброхим Абдурахмонов принял делегацию во главе с ректором Университета Гунадармы (Индонезия) г-жой  Eco Sri Margianti, находящейся в настоящее время с визитом в нашей стране.
В ходе встречи обсуждены вопросы развития сотрудничества в сфере высшего образования между Узбекистаном и Индонезией. В ходе диалога в качестве яркого примера развития настоящих отношений отмечено открытие совместных образовательных программ, факультетов в области искусственного интеллекта и информационных технологий, созданных в результате сотрудничества Университета Гунадармы и Бухарского государственного университета.
Также достигнута договоренность об обмене опытом по аккредитации вузов, повышении их позиций в международных рейтингах.
Как отмечалось на встрече, сегодня в Индонезии действуют 250 государственных и 4600 частных высших учебных заведений, в которых обучается около 10 миллионов студентов. Отмечено, что опыт работы с данными частными высшими образовательными учреждениями имеет большое значение в налаживании деятельности образовательных организаций в Узбекистане.