Yangilik 19.07.2023 443
Bugun Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonov shu kunlarda yurtimizda bo‘lib turgan Indoneziyaning Gunadarma universiteti rektori Eco Sri Margianti xonim boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Indoneziya o‘rtasida oliy ta’lim sohasidagi hamkorlik aloqalarini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Muloqotda Gunadarma universiteti va Buxoro davlat universiteti o‘rtasidagi hamkorlik munosabatlari natijasida yo‘lga qo‘yilgan qo‘shma ta’lim dasturlari, sun’iy intellekt va IT sohasidagi fakultetlarning ochilishi ushbu aloqalar rivojining yorqin namunasi sifatida ko‘rsatib o‘tildi.
Shuningdek, universitetlarni akkreditatsiyadan o‘tkazish, ularning xalqaro reytinglardagi o‘rnini yaxshilash borasida tajriba almashishga kelishildi.
Uchrashuvda qayd etilganidek, bugungi kunda Indoneziyada 250 ta davlat va 4600 ta xususiy oliy ta’lim muassasalari faoliyat yuritib, ularda 10 mln ga yaqin talaba-yoshlar tahsil oladi. Vazir ushbu xususiy oliy ta’lim muassasalari bilan ishlash tajribasi O‘zbekitonda ta’lim tashkilotlari faoliyatini yo‘lga qo‘yishda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.

EXPERIENCE WILL BE CARRIED OUT WITH INDONESIA IN CREATING PRIVATE UNIVERSITIES
Today, Minister of Higher Education, Science and Innovation Ibrohim Abdurakhmonov received a delegation led by the Rector of Gunadarma University (Indonesia) Ms. Eco Sri Margianti, who is currently visiting our country.
During the meeting, issues of developing cooperation in the field of higher education between Uzbekistan and Indonesia were discussed. During the dialogue, as a vivid example of the development of real relations, the opening of joint educational programs, faculties in the field of artificial intelligence and information technology, created as a result of cooperation between Gunadarma University and Bukhara State University, was noted.
An agreement was also reached on the exchange of experience in accrediting universities, increasing their positions in international rankings.
As noted at the meeting, today there are 250 public and 4,600 private higher education institutions in Indonesia, where about 10 million students study. It was noted that the experience of working with these private higher educational institutions is of great importance in establishing the activities of educational organizations in Uzbekistan.