Yangilik 02.12.2021 368
Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vaziri, akademik Ibrohim Abdurahmonov 30-noyabr kuni  Vengriya poytaxti Budapeshtda oʻtayotgan "Planet Budapest - 2021» Xalqaro anjumanida ishtirok etdi.
Hungexpo koʻrgazmalar markazida tashkil etilgan mazkur xalqaro anjuman doirasida tashkil etilgan “Barqaror rivojlanish olami” sammitida davlat va hukumatlar rahbarlari, davlat idoralari rahbar xodimlari, xalqaro ekspertlar, ilmiy jamoatchilik va biznes vakillari barqaror rivojlanish masalalarini muhokama qildilar.
Sammitni Vengriya, Polsha va Slovakiya prezidentlari, BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish, Iqtisodiy hamkorlik va rivojlanish tashkiloti Bosh kotibi Matias Korman tabrik nutqlari bilan ochib berdilar. Shundan soʻng pandemiyadan keyin dunyo, iqlim oʻzgarishi va sirkulyar iqtisodiyotga bagʻishlangan uchta tematik sessiyalar oʻz ishini boshladi.
Tadbir doirasidagi “Atrof-muhit oʻzgarishi — xavfdan imkoniyatga” mavzusidagi  panel sessiyada I.Abdurahmonov nutq bilan chiqish qildi. Vazir atrof-muhit oʻzgarishi, sohada yuzaga kelayotgan muammo va xavflar toʻgʻrisida gapirib, Oʻzbekistonda ekologik muammolarni yengib oʻtishda amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan maʼlumot berdi. Shu bilan birga, yuzaga kelayotgan iqlimiy xatarlarni prognoz qilish,  yumshatish va ularni imkoniyatga aylantirish masalalari muhokama etildi.
Vazir 2021-yil 18-mayda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 75-sessiyasida Orolboʻyi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududiga aylantirish toʻgʻrisida Maxsus rezolyutsiya qabul qilingani haqida toʻxtalib, Oʻzbekistonda bugungi kunda Orolboʻyi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududiga aylantirish boʻyicha 7 ta yoʻnalish belgilanganini gapirdi. Ushbu yoʻnalishlar boʻyicha 65 ta ustuvor innovatsion loyihalar amalga oshirilayotgani haqida soʻzlab,  ulardan ayrimlarga alohida toʻxtaldi.

Новости 02.12.2021 364
Министр инновационного развития Республики Узбекистан академик Ибрагим Абдурахманов принял участие в Международной конференции 2010 года в Будапесте. На саммите «Мир устойчивого развития», штат и правительства, правительственные чиновники, руководители международных экспертов и бизнес Представители обсудили проблемы с устойчивым развитием Венкурию, Польши и Словакию, глава ООН Объединенных Наций. Секретарь Антону Гутерринг, генеральный секретарь Матиас Кореман открылся с поздравительными переговорами. После этого три тематические сессии, посвященные миру, изменению климата и циркуляции. Экономика начала свою работу.
В рамках мероприятия. Урихманов сказал. Министр рассказал об изменениях окружающей среды, в этой области и сообщил о работе, выполненной в разработке экологических проблем в Узбекистане. В то же время, вопросы поддержки возникающих климатических рисков, министра, на 75 -й сессии Организации Объединенных Наций 18 мая 2021 года на 75 -м от Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций Арал -региона экологических инноваций И технологии, рассказывающие о трансформации специального разрешения по трансформации, 7 маршрутов в Узбекистане сказали, что 7 маршрутов в Узбекистане превзошли регион Арал -Мор в экологических инновациях и технологиях. Поговорите о 65 приоритетных инновационных проектах в этих областях, от них, некоторые из них говорили отдельно.