Yangilik 02.12.2021 368
Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vaziri, akademik Ibrohim Abdurahmonov 30-noyabr kuni  Vengriya poytaxti Budapeshtda oʻtayotgan "Planet Budapest - 2021» Xalqaro anjumanida ishtirok etdi.
Hungexpo koʻrgazmalar markazida tashkil etilgan mazkur xalqaro anjuman doirasida tashkil etilgan “Barqaror rivojlanish olami” sammitida davlat va hukumatlar rahbarlari, davlat idoralari rahbar xodimlari, xalqaro ekspertlar, ilmiy jamoatchilik va biznes vakillari barqaror rivojlanish masalalarini muhokama qildilar.
Sammitni Vengriya, Polsha va Slovakiya prezidentlari, BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish, Iqtisodiy hamkorlik va rivojlanish tashkiloti Bosh kotibi Matias Korman tabrik nutqlari bilan ochib berdilar. Shundan soʻng pandemiyadan keyin dunyo, iqlim oʻzgarishi va sirkulyar iqtisodiyotga bagʻishlangan uchta tematik sessiyalar oʻz ishini boshladi.
Tadbir doirasidagi “Atrof-muhit oʻzgarishi — xavfdan imkoniyatga” mavzusidagi  panel sessiyada I.Abdurahmonov nutq bilan chiqish qildi. Vazir atrof-muhit oʻzgarishi, sohada yuzaga kelayotgan muammo va xavflar toʻgʻrisida gapirib, Oʻzbekistonda ekologik muammolarni yengib oʻtishda amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan maʼlumot berdi. Shu bilan birga, yuzaga kelayotgan iqlimiy xatarlarni prognoz qilish,  yumshatish va ularni imkoniyatga aylantirish masalalari muhokama etildi.
Vazir 2021-yil 18-mayda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 75-sessiyasida Orolboʻyi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududiga aylantirish toʻgʻrisida Maxsus rezolyutsiya qabul qilingani haqida toʻxtalib, Oʻzbekistonda bugungi kunda Orolboʻyi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududiga aylantirish boʻyicha 7 ta yoʻnalish belgilanganini gapirdi. Ushbu yoʻnalishlar boʻyicha 65 ta ustuvor innovatsion loyihalar amalga oshirilayotgani haqida soʻzlab,  ulardan ayrimlarga alohida toʻxtaldi.

The Minister of Innovative Development has attended the international summit "Planet Budapest - 2021"
Minister of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan, academician Ibrahim Abdurahmanov took part in the 2010 International Conference at Budapeste. At the summit "World of Sustainable Development", state and governments, government officials, heads of international experts, and business representatives discussed sustainable development issues Hungary, Poland and Slovakia, the UN head of the United Nations. Secretary of Antonu Guterring, Secretary General Matias Coreman has opened with congratulatory talks. After that, three thematic sessions dedicated to the world, climate change and the circulary economy began their work.
within the event. " Attensive change - opportunity to chance in the risk. I.ABD in the panel session Urihmanov spoke. The Minister spoke about environmental changes, in the field, and informed the work done in the development of environmental problems in Uzbekistan. At the same time, the issues of supporting the emerging climatic risks, & NbsP; The Minister was discussed at the 75th session of the United Nations on May 18, 2021 at the 75th of the United Nations General Assembly of the Aral Sea region Environmental innovations and technologies Talking about the transformation of a special resolution on transformation, 7 routes in Uzbekistan have said 7 routes in Uzbekistan to transcend the Aral Sea region into environmental innovations and technologies. Talk about 65 priority innovative projects in these areas, & nbsp; from them, some of them spoke separately.